20/05/2024

Görme Engelliler Martı’lara Takılıyor

Martıların gelişi güzel trafik lambalarına, elektrik direklerine park edilmesi görme engellilerin hayatını daha da zorlaştırdı. Türkiye Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Fatih Karadayı, “Görme engelli sesli trafik ışıklarına yöneliyor. Oraya park edilen martıya ayağı takılıyor ve yere kapaklanıyor. Bir senedir sorunumuzu dile getiriyoruz, yönetmelik de çare olmadı” dedi. Martıların sessiz hareket ediyor olması da görme engellilerin bir diğer sorunu. Türkiye Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Fatih Karadayı ve Örgütlenme, Sağlık ve Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ramazan Koçak açıklamalarda bulundu.

Görme engellilerle, İstanbul’da isteklerinin ne kadar karşılandığından konuştuk. Yapılan projelerde fikirlerinin alınması gerektiğini belirten dernek, yetkililerden, İstanbul’da futbol takımı olan tek görme engelli spor kulübü olarak,  görme engelliler için futbol sahası talebinde bulundu.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Fatih Karadayı, yaşadıkları sorunları anlattı: “Çevreyi, ülkesini seven ve katkıda bulunan bireyler olarak bu tür ulaşım araçlarının kullanılmasına karşı çıkmamız söz konusu değil. Hatta arttırılmalı, geliştirilmeli. Fakat iki sorun var. İlki, martıların park problemi. Özellikle bizim sıkça kullandığımız trafik ışıklarının hemen yanlarına park ediliyor. Sesli ışıklar var. Görme engelli o sese yöneliyor ve elini gösteriyor. Sistem, geçiş talebiniz alınmıştır’ diyor. Martı oraya park edildiğinde ayağım takılıyor ve yere kapaklanıyorum. Tam derneğimizin karşısındaki ışıkta karşıdan karşıya geçmeye çalışırken bir arkadaşımız yere kapaklandı. Neyse ki o esnada araç geçmiyordu. Geçse ölme ihtimali de vardı.

“İkincisi de; elektrikli araçlar sessiz hareket ediyor. Görme engelliler bir araç geldiğinde sesini duyarak sağa sola yöneliyor. Ama arkasından, önünden, yanından bir martı geldiğinde bunu fark edemiyor. Sürücü o an dikkatliyse kornaya basabilir. Kazaya sebebiyet verebilecek bir durum.

“Yaklaşık 1 senedir martılarla ilgili sorunumuzu dile getiriyoruz ve o zamandan beri bir değişiklik yok. Bir yönetmelik çıkartıldı ama yönetmelik ihtiyaçlarımızı gidermiyor.”

YÖNETMELİK SORUNU ÇÖZMÜYOR

Engellileri engelleyecek şekilde park edilemeyeceği ifade edilen yönetmeliğe göre araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde park edilen elektrikli scooterler 2 saat içerisinde yetki belgesi sahipleri tarafından toplanıyor. Başkan Yardımcısı Ramazan Koçak, yönetmeliğin ucu açık olduğunu söyledi. Koçak 2 saatlik süreyle ilgili de şunları ifade etti: “Yönetmelikte engellileri engelleyecek yerlere park edilemez diyor. Çok ucu açık bir madde. Engellilerin engelleneceği yerlerin tanımı yok. Neresi buralar? Ya da engelliyi engellemeyecek yerler neresi? Bunu kullanıcının inisiyatifine bırakmak çok doğru değil. Kullanıcı burada engellinin ne işi var diyebilir. Şikayet halinde 2 saat içinde firma kaldırmak durumunda. Yoldan geçemiyorsak 2 saat kaldırılmasını beklemek zorunda mıyız? Toplama alanları yapılabilir, belli duraklar konulabilir, istasyonlar olabilir. Belirli park alanları belirlenebilir. Birkaç ay önce bizim derneğin kapısına bile bağlamışlardı.”

‘METRO İSTASYONLARINDA BARİYER İSTİYORUZ’

Görme engelliler, 15 Ekim Beyaz Baston ve Dünya Güvenlik Günü’nde metro istasyonlarındaki tehlikeye dikkat çekerek bir kampanya başlattı. Fatih Karadayı, “Metro istasyonlarında bariyerler olmalı. Ankara’da bir metro istasyonunda, görme engelli bir arkadaşımız raylara düşerek feci şekilde can verdi. Üsküdar- Çekmeköy metro hattında bariyerler var. Kapıları araç istasyona yaklaştığında açılıyor. Tüm metro istasyonlarının bu hale getirilmesi gerekiyor” dedi.

İstanbul’da bugüne kadar gerçekleşen görme engellilerin isteklerinden bahseden Karadayı sözlerine şöyle devam etti: “2005 yılında Engelliler Yasası çıkmadan önce konuşan otobüs istiyoruz diyorduk. Şu an bir kısmı arızalı da olsa otobüslerde anons sistemi var. Trafik lambaları sinyalizasyonlu hale dönüşmüş durumda.  Bunlar bir başarı. Ülke genelindeki 5378 sayılı kanunun çıkması, hazırlanmasında paydaş olan sivil toplum kuruluşları arasındayız.

 “Karar vericiler sorduğunda biz yanıt vermeye hazırız. Sarı çizgi yapılıyor ama sırf yapılmış olması için yapılıyor. Bir görme engellinin, sivil toplum kuruluşunun fikri alınarak yapılsa daha az maliyetle ve çok daha başarılı olacak. Kaynaklar heba oluyor.”

İSTANBUL’DA ENGELLİLER İÇİN FUTBOL SAHASI YOK

Türkiye Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Fatih Karadayı, spor kulüpleri aracılığıyla 11 ilde sportif faaliyetler yürüttüklerini de anlattı. Karadayı futbol sahası ihtiyacını dile getirdi: “Genel merkezi İstanbul’da olmak üzere, Balıkesir, Batman, Çanakkale, Gaziantep, Kahramanmaraş, Konya, Isparta, Muğla, Niğde ve Mersin illerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. “İstanbul’da futbol takımı olarak tek görme engelli spor kulübü biziz. İstanbul’da görme engelliler futbol oynayacakları bir sahaya sahip değiller. Ankara’da 3 tane var. İzmir, Kayseri, Eskişehir, Bursa’da var ama Türkiye’nin kalbi olan, kültür başkenti olan, ekonomi anlamında ülkenin yüzde 25’ini sağlayan şehirde yok. İstanbul Türkiye’deki engellilerin neredeyse yarısının yaşadığı bir şehir üstelik. Belediyelerden, yerel yönetim, merkezi yönetimlerden hangisi derdimize derman olacaksa görme engellilerin spor yapabileceği bir tesis istiyoruz. Engelli olmayan insan her yerde spor yapabiliyor.” (Aydınlık)

Loading

Skip to content