Görme Engellilere Yönelik İnovatif Atölye Açıldı

"HAYATA DOKUNUYORUM" GÖRME ENGELLİLER İNOVATİF ATÖLYE MERKEZİ AÇILDI. (FURKAN SERTTAŞ/İSTANBUL-İHA) Görme engelli bireylerin canlandırmakta güçlük çektikleri; UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde olan ulusal ve uluslararası tarihi eserler, Türkiye ve Dünya haritaları, yıldız ve gezegenler ile insan vücudu gibi her tür objeden oluşan "Hayata Dokunuyorum" Görme Engelliler İnovatif Atölye Merkezi açıldı.

0 0

Görme engelli öğrencilerin Türkiye’nin tarihi ve coğrafi mekanlarının yanı sıra kültürel miraslarını tanımaları için İstanbul Şişli’de “Hayata Dokunuyorum” Görme Engelliler İnovatif Atölye Merkezi açıldı. Görme engelli öğrenciler, atölyede gören öğrencilerle beraber çeşitli objeler tasarlayacak. Ayrıca öğrenciler, atölyede halihazırda bulunan objeleri dokunarak ve sesli anlatımla tanıyacaklar. Proje Koordinatörü Semih Yalçın, “Burada öğrencilerimiz, Türkiye’nin güzel tarihi mekanlarını dokunarak ve sesli betimleme ile tanıyabilecek. Öğrencilerimiz istedikleri zaman atölyemizi ziyaret edebilecek” dedi. Görme engelli öğrenciler için yapılan atölye de Türkiye’nin önemli mekanlarını tanıtacaklarını belirten Yalçın, “Görme engelli kardeşlerimiz için atölyede çeşitli minimal objelere yer verdik. Objeleri seçerken dikkat ettiğimiz konulardan en önemlisi; kitaplarla objeler arasında bir uyum olması. Bu yüzden objeleri yaparken birkaç bölüme ayırdık. Öncelikle tarihi bölümümüzü oluşturduk. Burada 10 bin yıllık geçmişi olan Göbekli Tepe’yi, Truva Atı’nı ve İstanbul’un tarihi mekanlarından Galata Kulesi’ni yaptık. İkinci bölümümüz ise şehir dokularıydı. İstanbul’un popüler mekanı Kız Kulesi’ni yaptık. İzmir’in Saat Kulesi’ni ve en son olarak Safranbolu Evleri’ni yaptık. Üçüncü bölüm olarak Sultanahmet Camii ve Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifini yaptık. Dördüncü bölümümüzde de coğrafyayı hedef alarak oluşturduk. Coğrafi mekanlardan Kapadokya Peri Bacaları ve Pamukkale’yi aldık. En son olarak ise Anıtkabir ve Çanakkale Şehitler Abidesi’ni minimal hale getirip görme engelli kardeşlerimize betimlemeye çalıştık. Bunların dışında öğrencilerimiz için Türkiye haritası, Dünya haritası ve Güneş Sistemini anlatıyoruz. Ayrıca insan bedenini anlatıyoruz ve çeşitli müzik aletlerini tanıtıyoruz” ifadelerini kullandı.

Loading

About Post Author

Miraç Dursun

Miraç Dursun, üniversite mezunu olup uzun yıllar boyunca engelliler alanında proje, etkinlik ve çalışmalara öncülük etti. 2011 yılından itibaren köşe yazıları, röportaj, sosyal medya editörlüğü, şiirler, farkındalık kısa filmleri, engelliler alanında hukuk çalışmaları ve makaleleriyle hizmetine devam etmektedir. Engellilerdostu.com - Ankara İl Temsilciliği (2019 / 2021) Anadolu34.com - Ankara İl Temsilciliği (2020 / Devam) Engellininsesi.net - Ankara İl Temsilciliği (2021 / Devam)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Skip to content