16/07/2024

İşitme Engelli Milli Güreşçi Olukman, Olimpiyat Şampiyonluğu İçin Form Tutuyor

Dedesine özenerek 7 yaşında başladığı güreşte, yıldızlar Avrupa şampiyonluğu ve dünya ikinciliğinin yanı sıra birçok uluslararası derece elde eden işitme engelli milli sporcu Murat Olukman, 1-15 Mayıs tarihlerinde Brezilya’nın ev sahipliği yapacağı 24. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’na (Deaflympics) katılıp altın madalya kazanmayı hedefliyor.

Bartın’ın Ulus ilçesinde yaşayan Bartın Üniversitesi mezunu 27 yaşındaki Murat Olukman, dedesi Dursun Ali Pehlivan’a özenerek 7 yaşında Artvin Yusufeli Güreş Eğitim Merkezi’nde güreşe başladı.

Bir yıl sonra Türkiye şampiyonluğuna ulaşıp, Ankara Adalet Güreş Yüksek İhtisas Spor Kulübüne transfer olan Olukman, bu süreçte Avrupa şampiyonluğu ve ikinciliği ile dünya ikinciliği kazandı.

“Brezilya’da da bayrağımızı göndere çektireceğim”

24. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları öncesi hazırlıklarını yoğun bir şekilde sürdüren Murat Olukman, memleketi Artvin’de özellikle karakucak güreşlerinin popüler bir spor olduğunu anlattı.

Küçüklüğünde güreşçi olan dayısının oğluyla evde yaptığı güreşi unutamadığını aktaran Olukman, kuzeninin kendisini yenmesinin çok zoruna gittiğini söyledi.

O hırsla güreşe devam ettiğini aktaran milli sporcu, “Sırbistan’da yıldızlar Avrupa şampiyonu, İran’da dünya ikincisi ve Belarus’ta da büyüklerde Avrupa ikincisi oldum. Şu andaki hedefim olimpiyat şampiyonluğu. Onun için hazırlanıyorum. Ülkemize daha birçok başarı getireceğimize inanıyorum.” dedi.

Olukman, milli takım kamplarında yoğun hazırlık sürecinin sürdüğünü belirterek, “Bu kamplara ülkenin dört bir yanından başarılı olmuş sporcular katılıyor. Kamplarda iyi olan sporcular takıma seçilecek ve ülkemizi temsilen olimpiyatlara katılacak. Ben de kendime çok güveniyorum. Allah nasip ederse olimpiyatlara katılıp, ülkeme, ilçeme güzel bir başarıyla dönmek istiyorum.” şeklinde konuştu. (AA)

Loading

Skip to content