İşitme engelli olan Hasan Aydınlı, önceki gece İstanbul Dudullu’ya bilet almak için, İzmit otogarına gitti. Saat 01.45’e bilet alan Aydınlı, peronlara geçerek beklemeye başladı.

Ancak 01.45’te beklediği otobüsün gelmediğini gören Aydınlı, Efe Tur yazıhanesine giderek bir problem olup olmadığını sordu. Yazıhane personelinin herhangi bir problem yaşanmadığını söylemesiyle tekrar peronlara geçen Aydınlı, saat 02.00’ye kadar bekledi. 

Ancak araç gelmediği için bir kez daha yazıhaneye giderek otobüsün ne zaman geleceğini sordu. Burada kendisine aracın 02.30’da geleceği söylenince Aydınlı, duruma tepki gösterdi.

‘KÜFÜR ETTİ’ İDDİASI

İddiaya göre, yazıhane personeli, Aydınlı’ya aracın 02.30’da geleceğini söyleyerek itti. Aydınlı ise herhangi bir tatsızlık çıkmaması için giderken personel kendisine küfredildiğini iddia ederek saldırdı.

“TELEFON ALALIM OLAYI KAPATALIM”

Arbede görüntüleri cep telefonu kamerasına yansırken olayın ardından yapılan bir görüşmede firma yetkililerinin, Aydınlı’ya “Telefon alalım, konu kapansın” dediği iddia edildi.

DARP EDİLEN AYDINLI: BÖYLE BİR ŞEY BEKLEMİYORDUM

Yaşadığı olayı anlatan Hasan Aydınlı, “Efe Tur aslında memnun olduğum bir firmaydı, daha önce de birçok kez seyahat etmiştim. Bilet aldıktan sonra, otobüsün gecikmesinin ardından sormak için gittiğimde ‘2 dakika içinde gelecek’ dendi ve tekrar beklemeye başladım. Otobüs gelmeyince tekrar sormaya gittim, yazıhane personeli bu sefer 02:30’da geleceğini söyleyerek itti beni. Ben dönüp giderken de küfür ettiğimi iddia ederek bana vurmaya başladı” diye konuştu.

AVUKAT ODATV’YE KONUŞTU

Odatv’ye konuşan, Hasan Aydınlı’nın avukatı Cahit Ertan Efe Tur yetkilileri ile ilk görüşmede uzlaşma yoluna gitmek için anlaştıklarını belirtti. Görüşmenin ardından Efe Tur avukatlarının görüntüleri yayan sosyal medya hesaplarına mesaj atarak olayın üstünü kapatmaya çalıştıklarını söyleyen Ertan, “Biz yarın itibarıyla suç duyurusunda bulunacağız. Efe Tur yetkilileri ile ilk görüşmemizde uzlaşı yoluna gitme kararı almıştık ancak bundan sonra şirket avukatları videoyu paylaşan hesaplara mesaj atarak olayın üstünü kapatmaya çalıştılar. Daha sonra Yetkilileri tekrar aradığımda ve mesaj attığımda yanıt alamadım” ifadelerini kullandı.

Avukat Cahit Ertan ayrıca şunları söyledi:

“Dezavantajlı guruplar içinde sayılan işitme engelli bireyler adına şunu belirtmek isterim ki; Bu ülkede bu gruplar adına daha adil düzenlemeler yapılması için bir hukuki mücadele vereceğiz. Yaşanılan bu talihsiz olayda da şunu gördük, ülke genel itibariyle dezavantajlı grupları görmezden gelen, onları anlamak yerine yok sayan bir tavır içerisinde. Biz ülkenin değerlileri olan dezavantajlı bu gurubun, tüm hak ve değer mücadelesini birlikte yürütüp, bu değer ve farklılığımızı herkese duyurmak üzere bir mücadele yürüteceğiz. Bu açıklamalar ışığında, bu olayın yaşanmışlığının, vicdanında rahatsızlık uyandıran her kesimi bize desteğe davet ediyorum.”

TÜRK İŞARET DİLİ ÇEVİRMENLER PLATFORMU’NDAN KINAMA

Türk İşaret Dili Çevirmenler Platformu kurucusu Ceren Ay, Odatv’ye yaptığı açıklamada yaşanılan darp olayından dolayı üzgün olduklarını ve Hasan Aydınlı’nın yanında olduklarını belirtti.

Hasan Aydınlı’nın kendisini de birebir tanıdığını söyleyen Ceren Ay, “Hasan’ı uzun zamandır da tanırım, eğer küfretseydi ya da karşılık verseydi ‘yaptım’ diyecek birisi” ifadelerini kullandı.

EFETUR’DAN AÇIKLAMA YAPILMADI

İddiaların üzerine ulaşmaya çalıştığımız EfeTur yetkilileri telefon aramalarımıza ve mesajlarımızı yanıtsız bıraktı. (Odatv)

Loading

Skip to content