20/05/2024

olmayacaktı. Dahası engelliler sosyal yardım bekleyen, engelli maaşı almak için çaba sarf eden insanlar grubundan çıkıp, çalışarak ülke ekonomisine ve çalışma hayatına katkı sağlayan insanlar olacaktı. Ekonomik özgürlüğü olmayan engelli her zaman bağımlıdır. Dolayısıyla önemli olan ortaya bir oran koymak değil, hazırda yürürlükte olan yasal hakların kullandırılmasında irade gösterebilmektir.

Pekiyi engellilerin hak arama konusunda eksikleri yok mu? Elbette var. Her engel grubunda çok sayıda faaliyet gösteren dernekler mevcut. Birçoğu derneklerinin masraflarını dahi karşılayamayacak kadar az sayıda üyelerden oluşan dernekler. Dolayısıyla küçük grupların bir araya gelememesi ve bir güç haline gelememesi engelli camiasının sesinin kısık ve cılız kalmasına sebep olmaktadır. Bunun yerine ülkemizde faaliyet gösteren bir Engelliler Konfederasyonu ve buna bağlı olarak her engel grubunu temsil eden federasyonlar oluşturulmuş olsa (Örn:Görme Eng.Federasyonu, İşitme Eng. Federasyonu, Ortopedik Eng. Federasyonu vs.) hem hak alma konusunda hükümetlerin karşısında bir güç olacak, hem de sesleri daha güçlü çıkacağı için ülkemizde görmezden gelinen engelliler daha çok fark edilecektir.

Gerek engelliler ile ilgili olarak yapmış olduğumuz çalışmalar ve gerekse liderimiz Sayın Genel Başkanımız Dr. Fatih ERBAKAN Beyefendi’nin engelliler konusunda gösterdiği hassasiyet nedeniyle, partimizi bu konuda en somut projeler üreten, en somut kararlar alan bir siyasi oluşum haline getirmiştir. Genel Başkanımız; yaptığı açıklamalarda engellilerin kamu ve özel sektörde çalışma oranını, % 6’ya yükselteceklerini beyan etmiştir. Bu tür vaatleri elbette diğer siyasi partiler de zaman zaman dile getirmektedir. Fakat tarihte bu tür beyanları ve projeleri üreten ve hayata geçiren 54. Hükümet gibi günümüzde de bu beyan ve projeleri hayata geçirebilme iradesini gösterecek tek oluşum Millî Görüş oluşumu, tek lider ise Millî Görüş Lideri Sayın Dr. Fatih Erbakan’dır.

Davut KONAKCI
Genel Başkan Yardımcısı | Engelli Vatandaşlar Başkanı

Loading

Skip to content