24/06/2024

Trabzon’da Engelliler, Yaşadıkları Soruna Çözüm İstedi

Trabzon’da yaşayan engelli bireyler, ulaşım araçlarını kullanmakta ve kendilerine uygun sosyal yaşam alanı bulmakta sorun yaşadıklarını açıkladı. Yetkililerden sorunlarına çözüm bekleyen engelli bireyler, seslerinin duyulmasını istedi.

Trabzon’da yaşayan engelli bireyler, ulaşım araçlarını kullanmakta ve kendilerine uygun sosyal yaşam alanı bulmakta sorun yaşadıklarını açıkladı. Ulaşım ve sosyal yaşam alanı noktasında birçok sorunla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Memduh Bayraktar, “Bir yere gidelim dedik otobüse binmek istedik, şoför bana dedi ki senin araban elektrikli sen buna binemezsin. Eğer bunu belediye bize vermişse belediyelere bunun elektrikli olup olmaması neyi değiştiriyor. Biz burada mağdur olduk. Engelli arkadaş otobüse binemedi, engelli rampa kapağı kırıldı. Bunların bakımının yapılmasını istiyoruz bizim en büyük sorunumuz bu. Yağmurlu havada Meydan’a geldiğimiz zaman kapalı bir alanımızın olmaması bizim için de büyük bir sorun. Bunların çözülmesini istiyorum. Kaldırımların engelliler için uygun hale dönmesini istiyorum. Şarj makineleri korunaklı değil. Bunların korunaklı olmasını istiyoruz. Fazla bir şey istemiyoruz biz de insan gibi yaşamak istiyoruz. En büyük sıkıntımız engelli tuvaletlerinin bize uygun olmaması, Meydan’da üç tane lavabo var. O insanlarla aynı yere girmemiz doğru olmuyor. İhtiyaçlarımızı farklı yerlerde yapıyoruz bunların uygun hale gelmesini istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

“Bizi En Çok Yol, Otobüse Binip İnmek Yoruyor”

Ali Yılmaz, “Bizi en çok yol, otobüse binip inmek yoruyor. Bir de oturacak bir yer lazım. Geliyoruz Meydan’a oturacak yer bulamıyoruz kalıyoruz. Millet aciz görüyor bizi. Oturacak yerimiz yok, yolumuz yok, yaya yolundan gidiyorsun bazı insanlar umursamıyor. Korna çalıyorum hiç duymuyor bile. En büyük sorunumuz bu yol, otobüslere binip inmek. Arkadaş akşam otobüse binip inemedi” diye konuştu.

“Engele de Takılabiliyorlar”

Şehit Aileleri Dernek Başkanı Şeref İşler de engellilerin sorunlarının çözülmesini istedi. Başkan İşler, “Bizim böyle güzel kardeşlerimiz var. Benim çalıştığım yerin yanında Engelliler Derneği var. Gidip gelebiliyorlar ama tabii ki engele de takılabiliyorlar. Bu da normaldir bizim yöremiz engebeli dik arazi olduğundan bu araçlarıyla da çok seyahat edemiyorlar. Meydan – Değirmendere arası ya da Meydan – Moloz arası gidip geliyorlar. Evlerine gidip geliyorlar şükürler olsun biz de onların yanındayız, biz her zaman onlarlayız” diyerek destek açıklamalarında bulundu. (61 Medya)

Loading

Skip to content