24/06/2024

Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılan Gelir Desteği Ödemeleri Artırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazileri ücretsiz olarak taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir desteği ödemesi artırıldı. Bakanlık tarafından hazırlanan “Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğin ödeme miktarlarını düzenleyen maddesinde yapılan değişiklikle, şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşımı aracı için aylık 1000 lira olan destek ödemesi miktarı 1500 liraya, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1330 lira ise 1995 liraya çıkarıldı. Ayrıca büyükşehir belediyesi olan diğer illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1000 liralık destek 1500 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 800 liralık destek de 1200 liraya yükseltildi. (AA)

NE OLMUŞTU?

Ülkemizde faaliyet gösteren Özel Halk Otobüs esnaflarının engellilere sağlanan ücretsiz biniş hakkını “Ücretsiz Gelir Desteğinin Yetersiz” olması gerekçesiyle bazı illerde iptal edilmişti. Konuyla ilgili olarak Engelliler Platformu’nun 10 Mart 2022 tarihli basın açıklamasında alınan karara tepki gösterirken, özel halk otobüsü esnaflarının sıkıntılarının da çözülmesini yetkililerden talep etmişti. @engellilerplatf

Loading

Skip to content