Bakan Özer: Engelli Vatandaşlar İçin 3 İlde Halk Eğitim Merkezleri Kurulacak

Hayat Boyu Öğrenme Haftası açılış töreni, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla Ankara’da Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nda yapıldı.

Konuşmasına Hayat Boyu Öğrenme Haftası’nı kutlayarak başlayan Bakan Özer, ülkelerin en değerli sermayesi olan beşeri sermayeyi daha nitelikli hâle getirebilmek için en önemli unsurun eğitim olduğunu ifade etti. Bakan Özer, Millî Eğitim Bakanlığı olarak sadece eğitim çağındaki nüfusun değil, aynı zamanda eğitim çağı dışındaki tüm vatandaşların eğitime erişimini artırdıklarını belirtti.

Özer; talep ettikleri eğitim, kurs ve etkinlikleri düzenleyerek tüm vatandaşları hayat boyu öğreniciler olma yönünde teşvik ettiklerini dile getirdi. Son 19 yılda eğitim alanında önemli gelişmeler sağlandığını belirten Özer, bir taraftan okul öncesinden yükseköğretime okullaşma oranlarının artırıldığını, bir yandan da eğitimin önündeki katsayı, kılık kıyafet gibi engellerin kaldırıldığını söyledi.

3 İLDE ENGELLİ BİREYLERE HİZMET VERECEK HALK EĞİTİM MERKEZLERİ KURULACAK

Engelli bireylerin de eğitime erişiminin önündeki engellerin kaldırıldığını belirten Özer; kaynaştırma bütünleştirme yoluyla, özel eğitim uygulama okullarıyla, meslek okullarıyla, eğer süren hastalığı varsa evinde, hastanedeyse bulunduğu yerde, her yerde Millî Eğitim Bakanlığının tüm imkânlarıyla vatandaşlarının yanında olduğunu ifade etti ve 453 bin engelli bireyin bu imkânlardan faydalandığını söyledi. Engelli bireylere yönelik önemli bir gelişmeyi de açılış programı vesilesiyle paylaşan Bakan Özer, “Uzun zamandan beri istediğimiz bir şey vardı. 18 yaş üstü engelli kardeşlerimizin devam edebilecekleri bir eğitim mekanizması yoktu. Nasıl yardımcı olabiliriz diye Bakanlık olarak çaba sarf ediyorduk. Ve inşallah 2 hafta içerisinde tüm süreç tamamlanmış olacak. İstanbul, Ankara ve İzmir’de ilkini yapmak üzere sadece engelli vatandaşlarımıza hizmet veren halk eğitimi merkezlerini kurmuş olacağız. Ve engelli vatandaşlarımızın kendilerinin, ebeveynlerinin erişimlerini de ücretsiz bir şekilde sağlamış olacağız. Yani Bakanlık olarak biz okul öncesi yaştaki çocuktan yetişkine kadar tüm yaş spektrumundaki vatandaşlarımızın her daim yanında olacağız, her daim eğitim imkânlarını, seçeneklerini arttırmak için büyük çaba sarf edeceğiz.” dedi.

Özer, eğitimine bir şekilde ara veren çok sayıda vatandaşın açık öğretim okullarıyla ortaokulu, liseyi bitirebildiğini ve eğitimlerine devam edebilme imkânına sahip olduklarını belirtti. Ve yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde “Nerede Kalmıştık” adlı bir proje başlatıldığını ifade eden Bakan Özer, “Bir vesileyle eğitimlerine ara vermiş olan kadınlarımızın tekrar eğitime tutunabilmeleri ve bir şekilde istihdam hayatına katılabilmeleriyle ilgili projeyi başlatmıştık. On binlerce kadınımızın bu projeden yararlandığını ve sisteme girip eğitimlerini tamamladıklarını görmekten de ayrıca büyük mutluluk duyuyorum.” dedi.

Eğitim çağı nüfusu dışındaki vatandaşların Türkiye’nin her noktasında var olan halk eğitimi merkezleri ile istedikleri eğitimleri alabildiğini belirten Özer, “Şu anda tüm Türkiye’de 998 halk eğitimi merkezimiz, vatandaşımızın taleplerini alarak yerinde, beklemeden ayaklarına giderek hangi kursları istiyorlarsa o kursları halk eğitim merkezleri üzerinden vatandaşlarımıza sunma gayreti içindeler.” dedi.

Özer, şunları söyledi: “Halk eğitimi merkezleri üzerinden vatandaşlarımıza sunulan kurslardan yararlanan kursiyer sayısı, yaklaşık 5 milyondu. 2022 yılında hedefimizi her ay 1 milyon vatandaşa ulaşmak olarak koyduk çünkü biliyoruz ki bu kuşlar, aslında sadece vatandaşlarımızın kendilerini konforlu bir yaşam elde etmeleri anlamında desteklemiyor. Aynı zamanda istihdamı, kadın istihdamını da olumlu şekilde destekliyor ve diğer taraftan ebeveynlerin eğitim seviyelerini arttırdığımız zaman biz biliyoruz ki okullardaki çocuklarımızın akademik başarıları da dolaylı olarak artıyor. Yani çok boyutlu pozitif faydası olan merkezlerimizi çok daha kapsamlı bir şekilde vatandaşımızın hizmetine sunmak istedik ve 2021 yılında yaklaşık 5 milyon vatandaşımıza kurs hizmeti sunarken 2022 yılı tamamlanmadan 5 milyon 225 bin vatandaşımızı bu hizmetlerden yararlandırdık. En güzel tarafı da bu kurslardan yararlanan kursiyerlerin yüzde 70’i kadınlarımızdan oluşuyor. İnşallah, yılın sonuna kadar bizim hedefimiz, 10 milyon ama ben inanıyorum ki Sayın Genel Müdürümüz, Bakan Yardımcımız bunu 12 milyona çok rahat bir şekilde eriştirecekler. Vatandaşlarımızın her daim hizmetinde olacağız.” dedi.

Loading

Skip to content