23/06/2024

Engelliler Araç Alamıyor! ÖTV Muafiyeti Üst Limiti Artacak Mı?

Engelli araç limiti artacak mı, ÖTV muafiyeti üst limiti 2022 yılı ne kadar, daha artar mı soruları yeni veya sıfır araba almak isteyen engelli vatandaşlar tarafından merakla soruluyor.

Türkiye’de uygulanan ÖTV muafiyeti sayesinde engelli vatandaşlar daha ucuza araç alabiliyor. Satın alınmak istenen araçlar belli şartları taşımaları halinde ÖTV ödenmeden alınabiliyor.

ÖTV muafiyeti araçların fiyatlarına göre değişmekle beraber alıcısına büyük avantaj sağlıyor. 

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunun 7. maddesine göre sağlık kurul raporları indirim şartlarını taşıyan engellilerin ÖTV istisnalı araç satın alabiliyor.

Sadece engelli vatandaşların yararlanabildiği ÖTV muafiyetli araçların bir fiyat limiti bulunuyor. Bu limit hemen hemen her yıl güncelleniyor. Özellikle de son yıllarda araç fiyatlarının enflasyon ve salgına bağlı olarak hızla değişmesiyle birlikte engelli araç limiti de birkaç kez üst üste güncellenerek yukarı doğru çekildi. 

Bakanlar Kurulu tarafından 2017 yılı için 170 bin, 2018 yılı için 200 bin, 2019 yılı için 247 bin, 2020 yılı için 303.200 TL ve 2021 yılı için 330.800 TL olarak güncellenen üst limit 2022 yılına gelindiğinde bir kez daha güncellendi.

2022 yılına gelindiğinde engelli araç limiti bir kez daha güncellendi. Yılın ikinci ayında yani şubat ayında yapılan düzenlemeyle üst limit yaklaşık yüzde 50 oranında artırıldı. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminden; yüzde 90 ve üzeri engelli (malul ve gaziler dahil) bireyler, yüzde 90’ın altında olan engellilerden yalnızca engellilik durumu taşıtın hareket ettirici aksamında tadilat yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olanlar ile 18 yaş altı çocuklar için, Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirme Raporu (ÇÖZGER)’de özel koşul gereksinimi vardır (ÖKGV) ibaresi yer alan engelli yakınlarının yararlanabildiğini belirtti.

Kanunun ilgili maddesinde, söz konusu tutarların, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanacağı ve Cumhurbaşkanının bu şekilde tespit edilen tutarı yüzde 50’sine kadar artırmaya yetkili olduğu hükümlerine yer verildiğini belirten Yanık, “Bu doğrultuda 2021 yılı için belirlenen üst limit, 2022 yılı için 450 bin 500 TL olarak güncellenmiştir. Üst limit her yıl belirlenen değerleme oranına istinaden piyasa koşullarına göre Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından güncellenmektedir” açıklamasında bulundu.

Özetlersek; 2017 yılında 170 bin lira olan emekli araç üst limiti 2022 şubat ayı itibariyle 450 bin liraya yükseltilmiş durumda. Bu limitin araç fiyatları ve enflasyonun yüksek çıkması halinde 2022 yılı sonunda bir kez daha güncellenmesi bekleniyor.

Ayrıca ÖTV sorunuyla ilgili çalışmalar yürüten Engelliler Platformu, hükümete çağrıda bulunarak sorunun ivedilikle çözülmesini talep etti. @engellilerplatf

Loading

Skip to content