Görme Engelliler, Noterler Birliği Önünde Basın Açıklaması Yaptı!

Görme engelli demokratik kitle örgütleri ve baroların engelli komisyonları Ankara’da bir araya geldi.

Görme engelliler, Ankara’da Türkiye Noterler Birliği arka kapısında toplandı.

Görme engelliler, banka ve noterlerin, işlemlerde kendilerinden iki tanık istemesine tepki gösterdi. Görme engelliler, öğretmen, avukat, yazılımcı gibi meslekleri yapmalarına rağmen tanık istenmesine karşı çıktı.

Görme engelliler, sorunun çözümü için Türkiye Noterler Birliği Başkanlığına dilekçe verdi.

Yoğun katılımla gerçekleştirilen basın açıklamasında, Türkiye Noterler Birliği’nin hukuka aykırı şekilde işlem yaptığı belirtilerek, ayrımcılığa son verilmesi talep edildi. Basın açıklamasında, Noterler Birliği’nin hukuka aykırı olarak çıkarılan ve uygulanan 2019/5 sayılı genelgesinin hukuka uygun olarak yeniden düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Noterler Birliği ile gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde Birliğin hukuksuz uygulamaya devam ettiği belirtilirken, Birliğin, Adalet Bakanlığı’ndan görüş istediği ve bu konuda kurul oluşturulması yönünde teklifte bulunduğu aktarıldı. Basın açıklamasında, Noterler Birliği’nin taleplerinin görme engelli bireyleri oyalama taktiği olduğu vurgulanırken, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’nün 06.05.2022 tarihli görüş yazılarına değinilerek söz konusu uygulamaların hukuka aykırılığının kesinleşmiş olduğu ifade edildi.

Ne Olmuştu?

Noterlik Kanunu’nun 73. maddesindeki “Noter, ilgilinin işitme, konuşma veya görme engelli olduğunu anlarsa, işlemler engellinin isteğine bağlı olmak üzere iki tanık huzurunda yapılır” maddesine karşın, görme engelli kişilerin, noterde işlemlerini iki tanık ile yapılması uygulaması dayatılıyor. 

Şikâyetler üzerine konuyla ilgili tüm noterliklere yazı gönderen Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, “Engelli vatandaşlarımızın noterliklerde işlemlerinin sıra bekletilerek yapıldığı, az da olsa kendilerine kötü muamelede bulunulduğu, tarafımıza iletilmektedir. Tüm çalışanlarımızca gerekli duyarlılığın gösterilmesini rica ederim” ifadelerine yer verdi.  

Konuyla ilgili olarak Engelli dernek temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları 10 Mayıs 2022 tarihinde Türkiye Noterler Birliği önünde eylem kararı almıştı. (Engelliler Platformu)

Loading

Skip to content