24/06/2024

MEB: Engelli Öğretmen Atamasına İlişkin Çalışmalarımız Devam Ediyor

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Van Milletvekili Muazzez ORHAN IŞIK, Adana Milletvekili İsmail KONCUK, Ankara Milletvekili Yıldırım KAYA, Hatay Milletvekili İsmet TOKDEMİR ve Konya Milletvekili Fahrettin YOKUŞ’un Engelli Öğretmen atamasına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER’e soru önergesi vermişti.

Milli Eğitim Bakanı Özer, soru önergesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER;

Engelli Öğretmen Atamaları “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümleri ile “Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” hükümlerine göre Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) katılan adaylar arasından EKPSS puan üstünlüğüne göre adayların tercihleri dikkate alınarak yapılmaktadır.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin 9’uncu maddesinde; “EKPSS sonuçları sınavın yapıldığı tarihten itibaren dört (4) yıl geçerlidir. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılmaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.” hükmü yer almaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53’üncü maddesinde “Kurum ve kuruluşlar bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. % 3’ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (yurtdışı teşkilat hariç) toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır.” hükmü bulunmaktadır.


Bakanlığımız bünyesinde eğitim-öğretim hizmetleri sınıfı, genel idare hizmetleri sınıfı, teknik hizmetler sınıfı, sağlık hizmetleri sınıfı, yardımcı hizmetler sınıfı gibi tüm hizmet sınıfları birlikte değerlendirilerek çalıştırılması gereken engelli personel sayısı belirlenmektedir.

2022 yılı engelli öğretmen atamasına ilişkin planlama çalışmaları devam etmektedir.

Soru önergesine ilişkin cevaba ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Loading

Skip to content