24/06/2024

Engelliler Platformu: ÖTV Muafiyeti Sınırından Dolayı Engelliler Araç Alamıyor!

Tekerli sandalyesinden dolayı bagaj hacmi büyük olan araçlar alması gereken engelliler, ÖTV muafiyet sınırı olan 450.500 TL sınırdan dolayı araç alamıyor. 21 Aralık 2021 tarihli resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre, engellilerin ÖTV muafiyetinden dolayı alabilecekleri araçlarda sınır 330 bin TL’den 450 bin TL’ye yükselmişti. Ancak, engelliler en fazla 450 bin TL’lik sıfır araç almaları halinde ÖTV muafiyetinden yararlanabiliyor.

Piyasada ise engellilerin, özellikle tekerlekli sandalye kullanan engellilerin ihtiyacına cevap verecek araçlar ise çok daha yüksek fiyatlarda. Tekerli sandalye kullanan engelliler bagaj hacimden dolayı C SUV veya bagaj hacmi geniş C segmentinden araç almalarına imkan sağlanmasını, bunun içinde limitin yükseltilmesini talep ediyor.

Konuyla ilgili konuyu dile getiren Engelliler Platformu, sosyal medya hesaplarından basın açıklaması yaparak sorunu dile getirdi. Engelliler Platformu: “Devletimizin 2022 engelli araç limiti çerçevesinde araç edinebilecek. Bireyin engellilik yüzdesi %40-89 arasında ise sıfır araç alımında ÖTV indirimi yüzde 26.3 oranında uygulanırken KDV ödemesi ise yüzde 15.24 oranında uygulanıyor. Fakat 13 Ocak 2022 tarihinde eklenen %70’lik yeni dilimler güncelliğini kaybetmeye başladı. %45’lik ÖTV diliminde otomobil kalmadığı gibi, %50’lik ÖTV diliminin payı %7’e kadar inmiştir. Dernek ve STK temsilcileriyle yaptığımız istişareler sonucunda; Hükümetimizin ÖTV Muafiyet limitiyle ilgili sorunların çözülmesi konusunda somut adımların atılmasını talep ediyoruz.” @engellilerplatf

Loading

Skip to content