24/05/2024

Soner Ilık: Engellilerin Sorunu Hepimizin Sorunudur

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (Kırklareli TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şube Başkanı İsmail Koçak, Başkan Yardımcısı Ömer Dağ ile Genel Sekreter Mukadder Küçükhan’ı misafir etti.

Ilık, burada yaptığı konuşmada, engellilerin hayatta karşılaştıkları sorunların herkesin sorunu olduğunu ve bunların çözümü için oda olarak yanlarında olduklarını söyledi.

“Engelli olmak kişinin tercihi değildir ve herkes engelli adayıdır.” diyen Ilık,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama durumudur. Engellilik sadece bu sorunu yaşayan kişiyi değil, ailesini ve yakın çevresini de ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak etkileyen önemli bir sorundur. Gerek sosyal gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamın birçok alanında çeşitli ‘engeller’ ile karşı karşıya kalan engelli vatandaşlarımızla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor. Çünkü gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlar sadece engellilerin değil, hepimizin sorunudur.” dedi.

Ilık,  engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştıracak, toplumda aktif rol almalarını sağlayacak çalışmalar yapmanın kendi  görevleri arasında yer aldığını dile getirdi.

Çeşitli engellerine rağmen hayat mücadelesinin içinde yer alan, ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engellilerin  bir güç kaynağı olduğunu vurgulayan Ilık, şunları kaydetti:

“Sahip olduğumuz değerler de kardeşliği, dayanışmayı, bir ve beraber olmayı salık vermektedir. Engellilerimizin yaşam becerilerini geliştirerek, kendi kendilerine yetebilmeleri, eğitim imkanlarından yararlanabilmeleri, istihdam edilebilmeleri, diğer bireylerle iyi ilişkiler içinde olabilmeleri toplumlar için çok önemlidir. Bu nedenle engellilerimizin toplumla bütünleşebilmeleri sağlanmalıdır. Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, aksine özründen dolayı hiçbir imkan ve fırsatlardan yoksun kalmamasına özen gösterilmelidir. Bu maksatla atılacak her adım, engelli vatandaşlarımızın öz güvenlerini güçlendirecek ve hayata daha sıkı bağlanarak toplumda üreten bir birey olmalarını sağlayacaktır.” 

TSD Kırklareli Şube Başkanı İsmail Koçak ise  şeffaf ve paylaşımcı bir yönetim anlayışını benimseyeceklerini ifade etti.

Tespit ettikleri sıkıntıları aşmak için önceliklerinin şeffaf bir yönetim anlayışıyla, dernek ile üyeler arasında birlik ve beraberliği sağlamak, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlemek, farklı fikirlere açık olmak, çoğulcu bir yönetim anlayışını benimsemek olduğunu aktaran Koçak, şu ifadeleri kullandı:
“Amacımız üyelerimizi ve bizimle irtibata geçen tüm engelli vatandaşlarımızı engelli hakları konusunda bilgilendirmek, derneğimizin imkanları ve hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla ihtiyaç sahibi engellilerin tekerlekli sandalye, yürüteç, hasta bezi ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Sizlerin de bu konuda bize destek vereceğinizi düşünüyoruz.” dedi. (Trakya Gazetesi)

Loading

Skip to content